Žltý sneh

Autor: Jozef Babiak | 3.4.2017 o 2:13 | Karma článku: 2,61 | Prečítané:  270x

Zimu som nikdy nemal rád. Sneh vydrží sotva pár dní a aj ten čo zostane sa na sídlisku behom pár hodín zmení na závej súvislého žltého snehu lemujúci chodníky. Tento fenomén vnímam za posledné roky čoraz intenzívnejšie. 

V pamäti mám silno vrytý zážitok zo zimnej prechádzky na zvolenskom sídlisku, kde našťastie už nebývam. Približne 200 metrov dlhý chodník po odhrnutí snehu sľuboval pohodovú prechádzku na čerstvom vzduchu. Krok za krokom som postupne začal vnímať, že tu niečo nie je v poriadku. Celý chodník po oboch stranách bol lemovaný žltou farbou bez prerušenia od začiatku až po koniec. Od začiatku až po koniec! Celých 200 metrov. 

Zastal som, otočil sa a pokúsil sa zrakom nájsť miesto, kde by sa dalo aspoň na chvíľu spontánne hodiť do snehu. V tú chvíľu mi prišlo na zvracanie.

Presťahoval som sa. Iné mesto, iní ľudia, avšak fenomén s názvom Žltý sneh ma prenasleduje naďalej.

Snažím sa vychutnať si krátku obedňajšiu prechádzku do neďalekej reštaurácie. Oproti ide suseda a slušne sa jej pozdravím. Slečna má plné ruky práce udržať svojich dvoch štvornohých miláčikov, ktorí sa práve rozhodli vykonať svoju potrebu, preto môj pozdrav nevníma a otáča sa mi chrbtom. Veď predsa pes, ktorý serie do snehu, potrebuje stimulovať. 

Donútilo ma to vážne sa zamyslieť a nájsť príčinu fenoménu Žltý sneh. Vrátil som sa v pamäti 25 rokov späť na spomínané zvolenské sidlisko, kde som vyrastal. Vo vchode bolo osem poschodí a na každom poschodí boli dva byty. Spolu 16 rodín, ktoré som poznal po mene. Dokonca sme ako deti hrali hru a hádali sme, ktorá rodina býva na ktorom poschodí. Každý sa každému susedovi vždy pozdravil a prehodil pár slov. Na jarné upratovanie sme sa vždy pred vchodom zišli, upratali sa papiere okolo bytovky, deti sme sa hrali a rodičia ku koncu už aj čo-to popili. Budovali sa skrátka medziľudské vzťahy. 

Postupom času nastala väčšia migrácia rodín, niektoré odišli, iné prišli a z nových susedov sa stali cudzí ľuia. Ľudia sa prestali zdraviť a začalo pribúdať štvornohých miláčikov. Doba sa zrýchlila, ľudia sa začali uzatvárať, psov začalo pribúdať. 

Keď si to tak v hlave zhrniem, vychádza mi z toho jedine to, že ľudia sa začali uzatvárať pred okolitým svetom a pred susedmi a namiesto budovania medziľudských vzťahov si radšej budujú vzťahy so svojimi štvornohými miláčikmi. Však pes je jediný, ktorý nás nikdy nesklame. 

Tento článok je len taká moja úvaha, ktorá nemusí byť správna. Faktom však je, že žltého snehu pribúda...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?