Akustika v bytovej novostavbe

Autor: Jozef Babiak | 2.4.2017 o 19:24 | (upravené 14.4.2017 o 10:34) Karma článku: 6,06 | Prečítané:  844x

Zlá akustická izolácia je nevyliečiteľná choroba súčasných bytových novostavieb. A to žijeme v dobe moderných technológií a špeciálnych materiálov. 

 

Celý život som prežil v paneláku. Poctivá komunistická betónová stavba s ktorou bolo spojené vzájomné susedské spolunažívanie. Po čase ma však okolnosti donútili hľadať si nové bývanie. Ako každý mladý človek, zatúžil som po niečom novom, neokukanom, architektonicky príťažlivom, modernom. Našiel som. Krásna nová bytovka, holobyt, dobrá cena. Láska cez internet na prvý pohľad. 

Tu chcem prežiť zvyšok svojho života, pomyslel som si pozerajúc fotky z inzerátu. Hneď na druhý deň som si dohodol obhliadku bytu. Skutočnosť bola ešte lepšia, nádherný slnečný byt, extrémne nízke náklady na bývanie, energeticky úsporné bývanie, holobyt s možnosťou nadizajnovať si každý detail. A samé mladé rodiny! KUPUJEM!

A samé mladé rodiny. Veta, ktorú musím zopakovať. Veta, ktorá na prvé čítanie evokuje pocit nadviazania skvelých susedských vzťahov s rovesníkmi. Omyl. "Samé mladé rodiny" znamená v terminológii tehlovej novostavby kopec detí, revu, kriku, buchotu, rachotu a pretečených nervov. To som však ešte nevedel a s elánom som si zariaďoval nový byt s pracovňou, keďže pracujem len z domu a doma trávim väčšinu svojho času. 

O pár mesiacov však prišlo kruté vytriezvenie. 

Keďže ide o tehlovú bytovku, cez tehlovú stenu je počuť každé slovo a každú vetu zo susedného bytu tak zreteľne, ako keby ste sa rozprávali so susedom v jednej miestnosti. Miestnosť zriaďujem ako hosťovnskú, zatváram dvere a takmer ju nevyužívam. Slúži ako akustická zábrana so zvyškom bytu. Môj životný piestor sa skracuje o 15 metrov štvorcových. 

Skutočný masaker však prichádza o čosi neskôr. Byt nadomnou.

Cup cup cup, tesk, tresk a krik detí. Scenár opakujúci sa so železnou pravidelnosťou ma každé ráno vyhodí z postele. Toto snáď nie je možné... Hádam nikto nemôže byť taký retardovaný, aby takto naprojektoval novú bytovku. Honí sa mi každé ráno hlavou, keď zízam do stropu a spracúvam v polospánku rachot detí, ktorý je horší ako starý železný budík, pretože nikdy neviete, kedy nastane ďalší úder o podlahu alebo krik. V lekárni kupujem štople do uší. Nepomáha. Keďže som nekonfliktný typ, snažím sa viesť slušnú komunikáciu so susedmi a opatrne upozorniť na vzniknutý problém. Chvalabohu mám šťastie na inteligentných ľudí ale zakážte deťom behať, hrať sa, hádzať hračky o zem alebo kričať. 

Je to jasné, strop musím odhlučniť, inak ma odvezú na psychiatriu. Zháňam potrebné informácie technického charakteru a volím drahšie riešenie 8cm akustickou vatou ISOVER PIANO + sadrokartón. Byt sa mení na stavenisko. Vydržím, hovorím si každý deň obkračujúc neskutočný bordel. 

Hotovo!!! Celková investícia dvoch lôžkových miestností + chodba je cca 1300 €. Obývačku s kuchyňou som sa rozhodol zatiaľ neriešiť a počkať na výsledok, inak môžete rátať s odhlučnením trojizbového bytu o rozlohe približne 84 štvorcov s cenou okolo 2500 - 3000 €. 

Výsledok: buchot, rachot, krik tak ako predtým. Nezmenilo sa absolútne nič. Celá investícia bola pri dodržaní všetkých technologických postupov vyhodením peňazí von oknom. 

Zlá akustická izolácia v tehlových (nielen) novostavbách je po prečítaní mnohých blogov skutočný problém, ktorý nie je možné technicky odstrániť a ani zmierniť, keďže hluk sa šíri aj dutými tehlovými stenami. Ako som spomenul na úvod, prežil som celý život v paneláku, takže viem, že sem tam niečo tresne alebo sa niekto u susedov poháda. Ale ani vo sne by ma nenapadlo, že priečka susedného bytu môže byť oddelená dutou tehlou, cez ktorú počuť každé slovo a ani vo sne by ma nenapadlo, že strop sa môže stať jedným veľkým reproduktorom, ktorý prenáša každé jedno buchnutie o podlahu s neznesiteľnou intenzitou. 

Existujú len dve možné riešenia problému:

  1. naučiť sa s tým žiť,
  2. odsťahovať sa. 

Každý večer si tak líham do postele s modlitbou, že sa chcem ráno zobudiť sám od seba a prežiť celý deň v kľude bez jedinej hodenej hračky o zem a bez detského kriku.

A takto to vypada v praxi...

Byt vedla: https://drive.google.com/open?id=0B4oVvzF35wHlVWgydXRkYW40STg

Byt nadomnou (po odhlucneni stropu): https://drive.google.com/open?id=0B4oVvzF35wHlYzdoajdoUS1FcFE

Ak máte podobný problém, budem rád ak sa oň podelíte :) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ak sa bude chcieť pacient objednať, vyšetrenie nech si zaplatí sám

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce zmeniť spôsob objednávania pacientov.

DOMOV

Dobré ráno: Fico má strach? Zase sa pustil do prezidenta

Prečo Fico zaútočil na Kisku? A čo sa deje v Smere?

KOMENTÁRE

Akékoľvek súkromné peniaze do zdravotníctva sú vítané

Ľudia si za doplnkové ordinačné hodiny priplatia.


Už ste čítali?