Povinnosť matky po rozvode

Autor: Jozef Babiak | 24.3.2017 o 1:41 | (upravené 24.3.2017 o 1:48) Karma článku: 5,27 | Prečítané:  1530x

Paradoxom dnešnej vyspelej doby je, že sa hovorí len o diskriminácii žien, ale pri rozvode príde muž o dieťa takmer vždy. 

Článok je opäť smerovaný k rozvedeným otcom, ktorí pri celom tomto procese prežívajú bezradnosť a frustráciu. Ak aj Vy patríte k tým „šťastlivcom“, ktorých ex-polovička si myslí, že počala z Ducha svätého a Vy ste len platiteľ výživného, ktorého meno sa nevyslovuje, pokúsime sa ich spolu vyviesť z omylu. Prax je taká, že ak je po rozvode zverené dieťa do starostlivosti matky, väčšina matiek si myslí, že tým ich povinnosti voči otcom končia.

Omyl.

Podľa Zákona o rodine, § 24, ods. 5, sa rodič, ktorému nebolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti môže napríklad domáhať pravidelnej informovanosti o dieťati na súde. Ak teda nemáte ani základné informácie o svojom dieťati a vyčerpali ste všetky možné prostriedky, ako od svojej bývalej lásky informácie získať, nezostáva nám nič iné iba domáhať sa svojich práv na súde. Zvládnete to aj sami, nemíňajte peniaze na právnika, odložte si peniaze na výlet s deťmi. Žalobu, resp. návrh si môžete stiahnuť tu (VZOR).

Prečo je dôležité vyžadovať informácie? Uvediem zopár príkladov:

  1. Aby ste mali informácie o zdravotnom stave svojho dieťaťa a vedeli mu na základe zdravotného stavu prispôsobiť aktivity počas pobytu s Vami.
  2. Aby ste mali prehľad o prospechu v škole a aby ste vedeli, na čo sa zamerať pri učení s dieťaťom.
  3. Aby ste mali informácie o termínoch a čase umeleckých alebo športových podujatí Vášho dieťaťa, ktorých sa môžete zúčastniť aj keď v tom čase nemáte určený styk.

Prezradím aj výsledok z vlastnej skúsenosti. Rozsudok v môj prospech padol hneď na prvom pojednávaní, samozrejme prišlo odvolanie z protistrany na krajský súd. Odvolací súd 3:0 v môj prospech.

Aké zásady dodržať pri podaní návrhu?

Uvedomme si, že rozsudok je exaktná záležitosť, preto aj Vy vo svojom návrhu musíte presne definovať rámec informácií, ktoré Vám má matka posielať.  Vyžadujte vždy informácie v písomnej podobe alebo mailom.

Dúfam, že Vám článok pomôže :)   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Z budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Dobré ráno: Ráno sa zobudíte a máte zarobené, nemusíte pohnuť prstom

Stačilo by 200 eur, aby sme boli šťastní?

KOMENTÁRE

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.


Už ste čítali?